by Claire
I’m happy to report that our household continues to exist without the use of papertowels! This makes me so proud! Never did I think we could do this. Initially it never would have occurred to me to stop buying them but with the changes we’ve made and the support from this blog, I considered it and now we have met that goal.
We are always looking for new ways to save and discuss ideas regularly. A lot of them are seemingly far-fetched (but I’ll never say never) like getting rid of one of the vehicles and becoming a one-car family or selling our furniture and see how little we can function with in the house.
Currently an attainable goal is getting rid of ziploc bags entirely. With back-to-school around the corner I’ve been looking into options for the kids’ lunches. Last school year my two kids ate cafeteria food quite a bit. Part of that was the novelty of a full service cafeteria since they had only known a private school “catered” lunch (that wasn’t very tasty). Our school district cafeteria does a decent job of offering healthy options but with the new real food approach in our household we will be doing packed lunches this year. The kids are excited.
I thought I’d share some of what I found out there. I look forward to hearing what reusable options you know about.
Lisa @ www.100daysofrealfood.com has great lunch ideas on her blog. I recently bought the freezer pop molds and the divided lunch reusable containers and we will use this coming week as our first practice week for girl scout camp. Take a look at the link below for some great ideas.
http://www.100daysofrealfood.com/2012/04/19/school-lunch-roundup/
A friend also told me about www.reuseit.com. Wow! I love this website! I really like the sandwich wrap by “waste not” that opens up to a placemat for the kids at lunch. Granted–my youngest might be the only one that loves this as much as I do but I’ll hand it to the boys for being open minded about things. I also like the look of the produce bags on this website. I’m not buying anything right now as I spent $20 on the freezer pops and divided lunch containers and that’s enough for this week. 🙂
