:::: MENU ::::

A Peek Inside My Newest Venture

by

Cereal Galore

 

Can anyone guess how many boxes are here?  How about how much I paid for each?  One thing I always preach to friends and family is there is one sure fire way to make $100 extra a month.  And that is to save $100 from the money you already have.  Like Hope, who will find an extra $30 a week from cutting out soda in her life.  And Ashley, who found a way to cut her car insurance and save money.  For me, I like to coupon.

Personally I spend between $300-$500 a month and I get at the very least $1200 worth of products each month.  Most of the time it is like $1500-$1800.  This picture alone retail value is at least $560.  That is going off that they are $4 a box.  So this new business venture you ask?

Arbitrage!

Now I won’t go into detail about this for I will be have an introduction post to this on my blog when it launches (which is one month away!  eek, gad),

Someone asked me why I wasn’t planning to increase my pay if one of my ventures panned out, this is the reason why.  I want to be able to able to put in all the money I make off this venture back into the business to be able to increase my inventory quickly and steadily.  Now this isn’t to say that I won’t take the money once I get to a point, but I haven’t made it a goal to do just yet.

Now I might get criticized about this, and I am prepared for it.  I do plan to add to my emergency fund, hit debt head on, but I won’t let this hurdle stop my entrepreneur spirit.  I won’t go into more debt from it, for I swore I wouldn’t use any cards to fund this project.

I was thinking about doing a weekly update on my own personal shopping trips and what I got and for how much.  If anyone is interested in seeing this let me know in the comments!

Doggie Dilemma

by

This summer we must travel. Okay, not must, but we are. The kids each have camps to go to and three of the four are going to camps out of state. Two of these out of state camps are in May.

The costs for this travel in nominal, we stay with friends/family, they provide most of our meals and what is not provided, we are still able to stay pretty close to our regular grocery budget by taking food and eating cheaply. The only hit we really take is gas.

HOWEVER, this year I have a major problem – Dog Care! The last three years, we have had a fabulous friend (also drum teacher) who watched our house and animals for nothing or next to nothing. This year, we don’t have that AND we have one more dog than we’ve had in the past.

In preparation for this, I’ve placed an ad at our church community board and put our feelers with our friends. So far, I’m looking at $40 per day. Ugh! And no way! That’s $560 for the first trip that we are going to be gone and there are more coming through the summer.

I’m planning this far in advance as I have to find something that works…and I can afford without feeling sick to my stomach. Your suggestions would be greatly appreciated!

I’m starting to look at a neighborhood girl who put our a flyer, taking the dogs with us (really not feasible,) getting rid of a dog (yes, I’ll give some detail on that,) and bartering a room in our home for the summer in exchange for pet care.

I’m open to any and all tips and suggestions….even desperate for them!