:::: MENU ::::

Browsing posts in: Life Experiences

Movie Theaters – A Waste of Money

by

My husband and I haven’t been to a movie theater in over 5 years. My son, being 4, has never been to one. That is…until today.

We decided to take our son to the “big screen” to see the Pixar movie, Cars. Since we haven’t been to one in a while, we were unsure what to expect with prices. For the three of us, the matinee tickets cost $14.50. Wow. Then, a large Coke and a medium popcorn was $7.50. Double wow. Total cost of outing, $22.00.

Our particular theater was a disappointment as well. The picture was projected slightly crooked and the sound quality was horrible. I couldn’t believe that with the roar of race cars I couldn’t feel it. I guess for the amount that I paid I was expecting to feel the hairs on my arm rise with the roar of a race car’s engine. I’m sure that’s what Pixar had in mind with the movie, but our movie theater didn’t deliver that experience.

We will happily be renting movies and watching them at home from now on. They sound better and we can be more comforatble. And to think…I know going to the movies costs more in bigger cities. Triple wow.


When You Hear the Music, the Kids (and Adults) Come Running

by

I was sitting on the couch the other day when I heard kid songs playing and I could hear them coming closer. I ran to the window to look and low and behold, it was an ice cream truck!

I’ve only heard about ice cream trucks and never saw one actually cruising the streets waiting for kids (except in the movies). Being a new experience for me and also my son, we ran across the street to grab a treat. Along the way, we were stopped by a little boy with ice cream in his hand and in a very hurried sentence told me that he heard the music and hopped on his bike and rode all the way over here see what it was making the music. The wide eyes and the ear to ear smile on his face was one that I will not soon forget.

The ice cream was pretty expensive ($1.00 for a push-up pop) and I ended up spending over $2.00 for our treat when we could have bought a quart of ice cream from the grocery store. But sometimes just the experience makes up for spending an extra dollar.