:::: MENU ::::

What’s Next to Come

by

I’ve had an allergy/sinus-related borderline migraine for the past couple days so bear with me today. This post is a bit stream-of-consciousness…. (side note: I googled whether the expression is “bear with me” or “bare with me” and its definitely “bear.” Apparently “bare with me” would literally be an invitation to undress with someone. lol!)

Anywho….

Two big things going on right now that I’d like to talk about and discuss amongst ourselves. Perhaps would be better to split into two separate posts but you get stream-of-consciousness Ashley today, lucky you!

1. Preschools. For new readers, my twin almost-three-year-old daughters are in preschool Monday, Wednesday, and Friday. We pay an exorbitant amount of money for this part-time care to the tune of over $1,000 per month (see last budget post here). For long-time readers, you may recall that deciding on this specific preschool was a decision that we emotionally wrestled with for months. We first tried two separate options (an in-home daycare and a different preschool) before settling on our current place. We pay through the nose for this care, but it is HIGH QUALITY care. This is very important to me, so I was willing to pay this price (and drive quite a distance – a solid 30-45 minute drive each way x 2 for morning drop-off and afternoon pick-up). BUT – a lot more options open up for three-year-olds. We were a bit more limited with options for 2 year olds, but I’ve already started touring some new places nearby. Let’s be honest – our current place is INCREDIBLE. Really, truly incredible. They don’t have official NAEYC accreditation (the “gold standard” for measuring quality child care), but they meet all the top 10 program standards set forth by NAEYC (see here for more info). Meeting all 10 of those standards is TOUGH! I’ve got 4 new preschools on my list to see and so far I’ve checked out 2. One is definitely out. The other one I really liked! It doesn’t have standard #8 (i.e., there’s no community involvement/outreach), but it meets all the other standards and the curriculum is specifically designed to be NAEYC-compliant. Plus its much closer (about 15 minutes versus 30) and costs less. For 3 days a week, the cost would be $640/month (for both girls!), so significantly cheaper! For 5 days a week the cost is still less than our current preschool, costing $880/month (for both girls). I do have one concern – the main teacher is only in the room until noon; at that point the aids take over for the rest of the afternoon. That’s not ideal for a few reasons (higher turnover of aids disrupts relationships, not as high education/training, etc.), but it’s not a deal-breaker. Overall, I’m hopeful that come August (when the new school year starts), our preschool costs will be decreasing! Fingers crossed!

2. Job Stuff. Blah! Now that I’m writing this I feel like it really deserves its own post, but here goes…  I’ve recently determined that I’m going to spend more time doing research (which is completely unpaid but can help me get a full-time academic position). BUT, I’m really starting to feel the pain of losing my part-time research job at University B (got my last paycheck back in December), so I was thinking about trying to pick up more work. I starting poking around at online teaching jobs (for new universities) and it is so incredibly depressing. Do you know that online college teaching – for people with masters and doctorates – pays an average of $1500-$2500 per class? What the heck? That is insane!! For a 3-credit hour class, the general rule of thumb is that you spend 10 hours per week on the class. If the class is 15 weeks long, that averages out to only like $10-15 bucks an hour! Sure, there are shorter classes (condensed into an 8 or even 5 week course), but then you spend more hours per week on it! We’re talking – adjuncts are getting paid peanuts! You get paid more flipping burgers at some places! Wow! I have never revealed exactly how much I make teaching online (I’ve just said I get paid very well considering its part-time work). Let’s just say…I make substantially more than that. Like…by a lot. So now I’m so torn! I want to make up my lost income, but I have begged and pleaded to teach more classes at my current online teaching place and they just simply don’t have the demand for more classes right now (I’ve been granted an extra class 2 separate times, only to have it canceled due to low enrollment). I do teach 2 classes per semester – thank goodness! – but I would LOVE a third! BUT, it turns out that if I want to branch out to teaching at other places, I would essentially have to teach THREE classes just to equal the amount I get paid for ONE class at my current job. Makes it feel not even worth it! You guys – help! Would you try looking for additional teaching work? At $10 or $15 bucks an hour, is it even worth it? Or should I be focusing my attention more on the research (even though its completely unpaid…though has the potential for a bigger reward in the end if it lands me a job)??? I’m thinking I may hold out on looking for additional revenue streams while I’m trying to bolster my research career, but wanted to know what you think.

And one final question – can you OD on tylenol? I mean, I’m sure you can….but how much does it take, exactly? Liiiike, I’ve taken 4 and my head is still throbbing. Maybe time just to lay down for a bit??? We only have tylenol at home right now, but does a different medicine (motrin?) work better for sinus-related headaches???

I hope no one else is experiencing the allergy hell I’m in right now! Be well, everyone!

 

Homeschooling Today

by

I have gotten a lot of comments about homeschooling on this blog, and I wanted to drop in and show you what our homeschooling looks like today.  This morning Sea Cadet embarked on a field trip to the zoo with a bunch of his buddies and a mom chaperone.  As we were leaving our apartment we noted a shipment of something in HUGE boxes.

As I am returning from dropping him off, those same boxes were there but empty.  I pulled over and asked the maintenance man “could we have some of those boxes?”  He knew where I was going….”when I was a kid, I could have done so much with these boxes,” and he told me to take how ever many we wanted.

I rushed back to the apartment, got the littles and we ran down to get boxes.  They picked out three HUGE boxes and we pushed them down the road to our apartment where they barely fit through the door.  I turned to the kids and said, this is your schoolwork today….build something, decorate it and enjoy!  They were thrilled and immediately sat down with pen and paper to plan.

Here they are in progress with two of their HUGE boxes….

2015-04-08 12.20.37

Once they are done we are going to discuss Hoovervilles and the Great Depression, I don’t think it’s a lesson they are likely to forget.

The only thing that would have made this better would be to be able to do it outside, but alas the weather is not cooperating, so as you can see, our entire living room is now Hooverville!

And just for the record, this school day cost us nothing…well, except the art supplies and packing tape they are using which we have had forever. So I chalk this up to a financial win and will be a great school lesson!

Oh, I’ve got to go, I’m being summoned…evidently, they are trying to figure out a light source for their cardboard building.